Značky skládacích kol

aneb z čeho můžete při kupování vybírat?


Skládací kolo Birdy

Birdy jsou první plně odpružené skládačky na trhu. Díky jejich stavbě umožňují kvalitní a pohodlnou sportovnější jízdu v lehce náročnějším terénu.

Na trhu se značka kol pohybuje už od roku 1995, kdy byly na trh uvedeny první tato skládací kola německou společností Riese and Müller. První skládačka přitom byla vyrobena v garáži Müllerových rodičů jako univerzitní projekt. Za léta svého působení se firma Birdy dopracovala na úroveň špiček na trhu. Rámy kol jsou dováženy z Taiwanu od společností jako je Pacific Cycles, kompletována jsou ale kola až v Německu individuálně dle přání zákazníka.

Kola jsou typická pro svou nízkou hmotnost, dále také díky absenci kloubu uprostřed svého hliníkového rámu zaručují vynikající jízdní vlastnosti. V současné době je na trhu kolem 5 - 10 typů skládaček Birdy v několika variantách odlišujících se komponenty a barvou.

Skládací kolo Brompton

Společnost Brompton Bicycle byla založena Andrewem Ritchiem r. 1976 v Británii, kde jsou také dodnes Bromptony vyráběny. Od té doby prošly skládačky mnoha inovacemi a snaží se neustále se přizpůsobovat se přáním zákazníků.

Základem všech skládacích kol Brompton jsou 16palcová kola a rám typického, lehce prohnutého tvaru. K základní stavbě jsou přidávány komponenty, díky jejichž kombinacím je možné kolo přizpůsobit potřebám každého zákazníka. Rámy jsou vyráběny z titanu nebo z oceli, veškeré komponenty jsou pak hliníkové.

V současné době jsou na trhu nabízeny verze s jedno, dvou, tří a šestistupňovým řazením. Typy dostupné na trhu jsou odlišovány písmenným a číselným kódováním, přičemž první písmeno popisuje styl řídítek (S - sportovní, M - tradiční, P - beraní řídítka, H - vzpřímené), následuje číslo týkající se počtu převodů (varianty 1, 2, 3, 6), třetí je pak písmeno označující vybavení kola (E - minimální vybavení, L - blatníky, R - blatníky a zadní nosič).

Skládací kolo Dahon

Současná jednička na světovém trhu, značka Dahon, působí na trhu už od roku 1982, kdy ji založil expert na laserové technologie a zároveň vesmírný fyzik David T. Hon. Vize stojící u zrodu skládacího kola byla vidina ekologičtějšího života a zdravého životního stylu. Výrobce ovládá dvě třetiny světového trhu se skládacími koly a má na svém kontě více než 200 patentů, z nichž některé jsou dnes považovány za standard.

Kola jsou vyráběna ve firemní továrně v Shenzhenu v Číně, dále také poblíž Pekingu, kusy určené pro Evropu jsou od r. 2012 vyráběny v Bulharsku. Nejčastěji mají skládačky kola o průměru 16 až 26 palců, ale dají se sehnat i modely o nižším průměru. V současné době nabízí přibližně 30 různých modelů.

Skládací kolo Tern

Poměrný nováček mezi skládacími koly vznikl teprve r. 2011, když se skupina zaměstnanců firmy Dahon, bývalá manželka zakladatele firmy Florence Shen a jejich syn Joshua Hon zakládají vlastní firmu. Pod svou nezávislou značkou Tern operují dodnes a za krátké období svého působení už se jim podařilo získat řadu ocenění, např. na Red Dot Awards.

Společnost využívá řadu vlastních patentů, mimo jiné i "technologii plovoucího bodu", která umožňuje snadnější skládání. Technologie skládání jako taková se pyšní svou rychlostí a jednoduchostí, je označována za velmi intuitivní a prý je možné kolo složit za pouhých 10 sekund.

V současné době je na trhu přibližně 26 různých modelů značky Tern v řadách Joe, Eclipse, Swoop, Link a Verge, přičemž společnost dále nabízí i nejrůznější komponenty. Velikost kol se pohybuje od 20 po 26 palců. Filosofie firmy jako takové se zaměřuje na ekologičnost života a snaží se o podporu šetrnějšího života.