Otázky a odpovědi

Vše, co jste potřebovali vědět o skládacích kolech

Podle čeho si mám vybrat skládací kolo?

Samozřejmě záleží prvně na účelu, k jakému chcete skládací kolo využívat. Potřebujete ho na krátké pojížďky do práce nebo na přejíždění mezi jednotlivými dopravními prostředky? V tom případě se zaměřte na rychlost skládání, každá sekunda se vám bude hodit. Nebo sháníte malé plnohodnotné kolo, se kterým budete moci absolvovat i nějaký ten výlet? Pak je pro vás důležitější stavba kola a jeho technické vlastnosti. Roli by v tomto případě hrály také komfort a jednotlivé komponenty, spíše než váha a velikost balíčku.

Při výběru doporučujeme vyzkoušet si kolo přímo na prodejně. Nejlépe poznáte, jestli je vám systém skládání vlastní a jestli se na kole cítíte, právě naživo. Láska na první pohled neexistuje jen u lidí!

Jsou skládací kola pohodlná, nebo se jedná spíš o takovou "nouzovku"?

Vždy záleží na typu kola - skládačky mají stejně jako obyčejná městská kola vlastnosti lišící se kus od kusu. Pohodlí závisí na výšce řídítek, konstrukci rámu, výšce sedla, stejně jako na celkové stavbě kola. Většinou platí, že skládačky jsou více příjemné na jízdu jezdcům menšího a středního vzrůstu, cyklistům přes 190 cm už doporučujeme skutečně vyzkoušet si skládačku osobně - kvůli výšce se člověk může hrbit, což může vést k negativnímu ovlivnění celé jízdy. Vyšším osobám můžeme doporučit např. kola Birdy, která mají lépe polohovatelnou sedlovku a pevnější konstrukci.

Při kupování kola také zvažte, po jakém terénu budete převážně jezdit. Na městské prostředí vám stačí menší kola, do složitějšího terénu už je třeba mít skládačku s většími koly, aby byla vaše jízda pohodlná. Také je v tom případě dobré poohlédnout se po kolu s odpružením - plné odpružení pomocí tzv. elastomerů nabízejí např. skládací kola Birdy nebo částečně i skládačky Brompton.

Také se zaměřte na varianty převodů, abyste v kopcovitém terénu zbytečně nezatěžovali jak kolo, tak i sebe. Přitom klíčový není jen počet převodů jako takový, ale i rozpětí mezi stupni. Typ terénu, po kterém se budete převážně pohybovat, by měl být také faktorem pro výběr správných pneumatik - pokud budete jezdit jen po městě, stačí hladší a užší pneumatiky, do terénu už volte silnější s lepším vzorkem.

Abychom to shrnuli, skládačka se nerovná menšímu pohodlí, záleží na jejích komponentech, stavbě a jestli odpovídá stylu vaší jízdy. Pokud ale budete vybírat pečlivě, prakticky nepoznáte, že nejedete na klasickém kole "bez kloubů".

Můžu si skládací kolo vybavit nějakým příslušenstvím?

Určitě ano, na skládací kola se vyrábí celá řada přizpůsobených doplňků. Mimo jiné můžete pořídit přední košík na kolo s adaptérem KlickFix, či si kolo osvětlit. Nechybí ani možnost namontovat přední či zadní nosič - některá kola se dokonce prodávají již s ním. Kvůli stabilitě ale nedoporučujeme vozit příliš těžké náklady zavěšené stranou.

Obecně není příliš vhodné pořizovat doplňky instalované napevno, protože to ovlivňuje celkovou možnost kolo efektivně složit do malého balíčku.

Je možné skládací kolo přetvořit na elektrokolo, tedy ho elektrifikovat?

Ano, možné to je, dokonce si můžete rovnou pořídit i skládací elektrokolo - někteří výrobci např. Dahon už je zařadili do své standardní nabídky. Další možností je samozřejmě zakoupení přetavbové sady, jejíž montáž udělá z vaší skládačky klasické elektrokolo. Pokud toužíte po luxusu, pak můžete sáhnout i po skládacím elektrokole Gocycle, které upoutá svým nadčasovým, lehce futuristickým designem a prvotřídní kvalitou.